2012 European Under-21 Championships

Status: Amateur Continental Championship
Season: 2011-2012
Dates: March 1st 2012
Qualifying dates: No qualifier dates available
Location: Bulgaria Hotel Dedeman Princess, Sofia, Bulgaria
Sponsor: None
Broadcaster: None
Breaks 50s 60s 70s 80s 90s 100s Total
Amount - - - - - 22 22
Frame rate - - - - - 42.05 42.05
Note: Dates tournament was held unknown. The above dates are placeholders.
Players:
Professional Amateur Total
0 74 74
Matches: 239
Frames: 925
Centuries:
Qualifiers Venue Total
0 22 22
Prize fund: GBP 0
Points scored: 0
Round Player 1 Score Player 2
Final Scotland Michael Leslie 6 (11) 2 England Shane Castle
Centuries: Leslie: 121, 100
Match Progress:
Semi-final England Shane Castle 5 (9) 3 Scotland Scott Donaldson
Semi-final Scotland Michael Leslie 5 (9) 0 England Sam Harvey
Centuries: Leslie: 102
Match Progress:
Quarter-final England Shane Castle 5 (9) 0 Wales Jamie Rhys Clarke
Centuries: Castle: 105, 104
Match Progress:
Quarter-final Scotland Scott Donaldson 5 (9) 3 Wales Duane Jones
Centuries: Donaldson: 105
Match Progress:
Quarter-final England Sam Harvey 5 (9) 2 Scotland Eden Sharav
Quarter-final Scotland Michael Leslie 5 (9) 1 Poland Mateusz Baranowski
Last 16 Poland Mateusz Baranowski 4 (7) 3 Ireland Josh Boileau
Last 16 England Shane Castle 4 (7) 0 Scotland Ross Muir
Last 16 Scotland Scott Donaldson 4 (7) 2 Poland Michał Zieliński
Last 16 England Sam Harvey 4 (7) 0 Israel Maor Shalom
Last 16 Wales Duane Jones 4 (7) 0 England Joel Walker
Last 16 Scotland Michael Leslie 4 (7) 0 Poland Grzegorz Biernadski
Last 16 Wales Jamie Rhys Clarke 4 (7) 2 Malta Aaron Busuttil
Last 16 Scotland Eden Sharav 4 (7) 1 Austria Andreas Ploner
Last 32 Poland Mateusz Baranowski 4 (7) 3 England Elliot Slessor
Last 32 Poland Grzegorz Biernadski 4 (7) 3 Northern Ireland Declan Brennan
Last 32 Ireland Josh Boileau 4 (7) 2 Ireland Ryan Cronin
Last 32 Malta Aaron Busuttil 4 (7) 3 Wales Dale Lawrence
Last 32 England Shane Castle 4 (7) 0 Bulgaria Georgi Velichkov
Centuries: Castle: 121
Match Progress:
Last 32 Scotland Scott Donaldson 4 (7) 1 Belarus Artem Smagin
Last 32 England Sam Harvey 4 (7) 2 Austria Alexander Gauss
Last 32 Wales Duane Jones 4 (7) 0 Malta Brian Cini
Centuries: Jones: 131
Match Progress:
Last 32 Scotland Michael Leslie 4 (7) 1 Switzerland Alexander Ursenbacher
Centuries: Leslie: 107
Match Progress:
Last 32 Germany Pavel Leyk 4 (7) 2 Israel Maor Shalom
Last 32 Scotland Ross Muir 4 (7) 0 Bulgaria Dimitar Mehandzhiyski
Last 32 Austria Andreas Ploner 4 (7) 2 Malta Matthew Calleja
Last 32 Wales Jamie Rhys Clarke 4 (7) 1 Poland Adam Stefanow
Last 32 Scotland Eden Sharav 4 (7) 0 Germany Lukas Kleckers
Centuries: Sharav: 105
Match Progress:
Last 32 England Joel Walker 4 (7) 1 France Alexis Callewaert
Centuries: Walker: 103
Match Progress:
Last 32 Poland Michał Zieliński 4 (7) 0 Isle of Man Darryl Hill
Last 48 Poland Mateusz Baranowski 3 (5) 0 Israel Shachar Ruberg
Last 48 Ireland Josh Boileau 3 (5) 0 Lithuania Vilius Schulte-Ebbert
Last 48 Northern Ireland Declan Brennan 3 (5) 1 Malta Chris Peplow
Last 48 Malta Aaron Busuttil 3 (5) 0 Bulgaria Vergil Mavrodiev
Last 48 France Alexis Callewaert 3 (5) 0 Ireland David Cassidy
Last 48 Austria Alexander Gauss 3 (5) 1 Sweden Belan Sharif
Last 48 Isle of Man Darryl Hill 3 (5) 1 Romania Mario Amza
Last 48 Wales Duane Jones 3 (5) 0 Bulgaria Ivaylo Pekov
Last 48 Germany Lukas Kleckers 3 (5) 1 Ireland Karl Fitzpatrick
Last 48 Germany Pavel Leyk 3 (5) 1 Belgium Nicky Godeyne
Last 48 Bulgaria Dimitar Mehandzhiyski 3 (5) 1 Germany Simon Lichtenberg
Last 48 Austria Andreas Ploner 3 (5) 0 Bulgaria Alexander Kanchev
Last 48 Belarus Artem Smagin 3 (5) 1 Germany Michael Betzinger
Last 48 Poland Adam Stefanow 3 (5) 0 Wales Edward Topham
Centuries: Stefanow: 102
Match Progress:
Last 48 Switzerland Alexander Ursenbacher 3 (5) 0 Ukraine Vladyslav Vyshnevskyy
Last 48 Bulgaria Georgi Velichkov 3 (5) 2 Poland Karol Szuba-Jablonski
Group 13 Romania Mario Amza 3 (5) 2 Belarus Siarhei Melnichonak
Group 13 Romania Mario Amza 3 (5) 0 Ukraine Vladyslav Vyshnevskyy
Group 13 Ireland Karl Fitzpatrick 3 (5) 1 Belarus Siarhei Melnichonak
Group 13 Ireland Karl Fitzpatrick 3 (5) 1 Romania Mario Amza
Group 13 Ireland Karl Fitzpatrick 3 (5) 1 Austria Markus Pfistermuller
Group 13 Wales Dale Lawrence 3 (5) 0 Belarus Siarhei Melnichonak
Group 13 Wales Dale Lawrence 3 (5) 2 Ireland Karl Fitzpatrick
Group 13 Wales Dale Lawrence 3 (5) 0 Romania Mario Amza
Group 13 Wales Dale Lawrence 3 (5) 0 Austria Markus Pfistermuller
Group 13 Belarus Siarhei Melnichonak 3 (5) 1 Austria Markus Pfistermuller
Group 13 Austria Markus Pfistermuller 3 (5) 0 Romania Mario Amza
Group 13 Ukraine Vladyslav Vyshnevskyy 3 (5) 1 Belarus Siarhei Melnichonak
Group 13 Ukraine Vladyslav Vyshnevskyy 3 (5) 1 Wales Dale Lawrence
Group 13 Ukraine Vladyslav Vyshnevskyy 3 (5) 0 Ireland Karl Fitzpatrick
Group 13 Ukraine Vladyslav Vyshnevskyy 3 (5) 0 Austria Markus Pfistermuller
Group 12 Northern Ireland Declan Brennan 3 (5) 1 Belarus Mikita Strikin
Group 12 Northern Ireland Declan Brennan 3 (5) 2 Wales Edward Topham
Group 12 Northern Ireland Declan Brennan 3 (5) 1 Switzerland Marvin Losi
Group 12 Northern Ireland Declan Brennan 3 (5) 0 Belgium Nicky Godeyne
Group 12 Belgium Nicky Godeyne 3 (5) 0 Belarus Mikita Strikin
Group 12 Belgium Nicky Godeyne 3 (5) 0 Wales Edward Topham
Group 12 Belgium Nicky Godeyne 3 (5) 1 Switzerland Marvin Losi
Group 12 Switzerland Marvin Losi 3 (5) 1 Belarus Mikita Strikin
Group 12 Wales Edward Topham 3 (5) 1 Belarus Mikita Strikin
Group 12 Wales Edward Topham 3 (5) 0 Switzerland Marvin Losi
Group 12 Poland Michał Zieliński 3 (5) 0 Belarus Mikita Strikin
Group 12 Poland Michał Zieliński 3 (5) 1 Wales Edward Topham
Group 12 Poland Michał Zieliński 3 (5) 0 Switzerland Marvin Losi
Centuries: Zieliński: 113
Match Progress:
Group 12 Poland Michał Zieliński 3 (5) 2 Belgium Nicky Godeyne
Centuries: Zieliński: 125
Match Progress:
Group 12 Poland Michał Zieliński 3 (5) 2 Northern Ireland Declan Brennan
Group 11 France Nathanael Beckrich 3 (5) 0 Belarus Yana Shut
Group 11 Wales Duane Jones 3 (5) 0 Belarus Yana Shut
Group 11 Wales Duane Jones 3 (5) 0 Malta Chris Peplow
Centuries: Jones: 115
Match Progress:
Group 11 Wales Duane Jones 3 (5) 2 Poland Karol Szuba-Jablonski
Group 11 Wales Duane Jones 3 (5) 0 France Nathanael Beckrich
Group 11 Malta Chris Peplow 3 (5) 0 Belarus Yana Shut
Group 11 Malta Chris Peplow 3 (5) 1 France Nathanael Beckrich
Group 11 Israel Maor Shalom 3 (5) 0 Belarus Yana Shut
Group 11 Israel Maor Shalom 3 (5) 1 Malta Chris Peplow
Group 11 Israel Maor Shalom 3 (5) 1 Wales Duane Jones
Group 11 Israel Maor Shalom 3 (5) 0 Poland Karol Szuba-Jablonski
Group 11 Israel Maor Shalom 3 (5) 1 France Nathanael Beckrich
Group 11 Poland Karol Szuba-Jablonski 3 (5) 0 Belarus Yana Shut
Group 11 Poland Karol Szuba-Jablonski 3 (5) 2 Malta Chris Peplow
Group 11 Poland Karol Szuba-Jablonski 3 (5) 1 France Nathanael Beckrich
Group 10 Ireland Josh Boileau 3 (5) 0 Belarus Artem Smagin
Group 10 Ireland Josh Boileau 3 (5) 0 Romania Vladu Mihai
Group 10 Ireland Josh Boileau 3 (5) 2 Germany Lukas Kleckers
Group 10 Ireland Josh Boileau 3 (5) 1 Malta Wayne Pace
Group 10 Germany Lukas Kleckers 3 (5) 0 Belarus Artem Smagin
Group 10 Germany Lukas Kleckers 3 (5) 0 Romania Vladu Mihai
Group 10 Germany Lukas Kleckers 3 (5) 2 Malta Wayne Pace
Group 10 Malta Wayne Pace 3 (5) 2 Romania Vladu Mihai
Group 10 Wales Jamie Rhys Clarke 3 (5) 0 Belarus Artem Smagin
Centuries: Rhys Clarke: 119
Match Progress:
Group 10 Wales Jamie Rhys Clarke 3 (5) 0 Romania Vladu Mihai
Group 10 Wales Jamie Rhys Clarke 3 (5) 2 Ireland Josh Boileau
Group 10 Wales Jamie Rhys Clarke 3 (5) 0 Germany Lukas Kleckers
Group 10 Wales Jamie Rhys Clarke 3 (5) 0 Malta Wayne Pace
Group 10 Belarus Artem Smagin 3 (5) 0 Romania Vladu Mihai
Group 10 Belarus Artem Smagin 3 (5) 0 Malta Wayne Pace
Group 8 Belgium Jurian Heusdens 3 (5) 1 Germany Simon Lichtenberg
Group 8 Isle of Man Darryl Hill 3 (5) 1 Bulgaria Vergil Mavrodiev
Group 8 Isle of Man Darryl Hill 3 (5) 0 Romania Andrei Orzan
Group 8 Isle of Man Darryl Hill 3 (5) 0 Belgium Jurian Heusdens
Group 8 Scotland Michael Leslie 3 (5) 0 Bulgaria Vergil Mavrodiev
Group 8 Scotland Michael Leslie 3 (5) 0 Romania Andrei Orzan
Group 8 Scotland Michael Leslie 3 (5) 1 Isle of Man Darryl Hill
Group 8 Scotland Michael Leslie 3 (5) 2 Belgium Jurian Heusdens
Group 8 Scotland Michael Leslie 3 (5) 0 Germany Simon Lichtenberg
Group 8 Germany Simon Lichtenberg 3 (5) 0 Bulgaria Vergil Mavrodiev
Group 8 Germany Simon Lichtenberg 3 (5) 1 Romania Andrei Orzan
Group 8 Germany Simon Lichtenberg 3 (5) 1 Isle of Man Darryl Hill
Group 8 Bulgaria Vergil Mavrodiev 3 (5) 2 Romania Andrei Orzan
Group 8 Bulgaria Vergil Mavrodiev 3 (5) 2 Belgium Jurian Heusdens
Group 8 Romania Andrei Orzan 3 (5) 0 Belgium Jurian Heusdens
Group 7 Germany Michael Betzinger 3 (5) 0 Bulgaria Alexander Kanchev
Group 7 Germany Michael Betzinger 3 (5) 0 Romania Marco Mucci
Group 7 Germany Michael Betzinger 3 (5) 0 Latvia Rodion Judin
Group 7 Poland Grzegorz Biernadski 3 (5) 2 Bulgaria Alexander Kanchev
Group 7 Poland Grzegorz Biernadski 3 (5) 2 Germany Michael Betzinger
Group 7 Poland Grzegorz Biernadski 3 (5) 0 Romania Marco Mucci
Group 7 Poland Grzegorz Biernadski 3 (5) 1 Latvia Rodion Judin
Group 7 Poland Grzegorz Biernadski 3 (5) 2 Scotland Ross Muir
Group 7 Bulgaria Alexander Kanchev 3 (5) 0 Romania Marco Mucci
Group 7 Bulgaria Alexander Kanchev 3 (5) 2 Latvia Rodion Judin
Group 7 Romania Marco Mucci 3 (5) 0 Latvia Rodion Judin
Group 7 Scotland Ross Muir 3 (5) 0 Bulgaria Alexander Kanchev
Group 7 Scotland Ross Muir 3 (5) 1 Germany Michael Betzinger
Group 7 Scotland Ross Muir 3 (5) 1 Romania Marco Mucci
Centuries: Muir: 107
Match Progress:
Group 7 Scotland Ross Muir 3 (5) 0 Latvia Rodion Judin
Group 6 Malta Matthew Calleja 3 (5) 0 Bulgaria Dimitar Mehandzhiyski
Group 6 Malta Matthew Calleja 3 (5) 0 Finland Olli-Pekka Virho
Group 6 Malta Matthew Calleja 3 (5) 1 Israel Shachar Ruberg
Group 6 Malta Matthew Calleja 3 (5) 0 France Yannick Tarillon
Group 6 Scotland Scott Donaldson 3 (5) 0 Bulgaria Dimitar Mehandzhiyski
Group 6 Scotland Scott Donaldson 3 (5) 1 Malta Matthew Calleja
Group 6 Scotland Scott Donaldson 3 (5) 1 Finland Olli-Pekka Virho
Group 6 Scotland Scott Donaldson 3 (5) 2 Israel Shachar Ruberg
Centuries: Donaldson: 111, 120
Match Progress:
Group 6 Scotland Scott Donaldson 3 (5) 0 France Yannick Tarillon
Group 6 Bulgaria Dimitar Mehandzhiyski 3 (5) 2 Finland Olli-Pekka Virho
Group 6 Bulgaria Dimitar Mehandzhiyski 3 (5) 0 France Yannick Tarillon
Group 6 Israel Shachar Ruberg 3 (5) 0 Bulgaria Dimitar Mehandzhiyski
Centuries: Ruberg: 100
Match Progress:
Group 6 Israel Shachar Ruberg 3 (5) 1 Finland Olli-Pekka Virho
Group 6 Israel Shachar Ruberg 3 (5) 0 France Yannick Tarillon
Group 6 Finland Olli-Pekka Virho 3 (5) 0 France Yannick Tarillon
Group 5 Malta Aaron Busuttil 3 (5) 0 Bulgaria Ivaylo Pekov
Group 5 Malta Aaron Busuttil 3 (5) 1 Czech Republic Daniel Kohout
Group 5 Malta Aaron Busuttil 3 (5) 1 Switzerland Kevin Wegmann
Group 5 Ireland David Cassidy 3 (5) 0 Bulgaria Ivaylo Pekov
Group 5 Ireland David Cassidy 3 (5) 1 Malta Aaron Busuttil
Group 5 Ireland David Cassidy 3 (5) 0 Czech Republic Daniel Kohout
Group 5 Ireland David Cassidy 3 (5) 0 Switzerland Kevin Wegmann
Group 5 Bulgaria Ivaylo Pekov 3 (5) 0 Czech Republic Daniel Kohout
Group 5 Bulgaria Ivaylo Pekov 3 (5) 2 Switzerland Kevin Wegmann
Group 5 Scotland Eden Sharav 3 (5) 0 Bulgaria Ivaylo Pekov
Group 5 Scotland Eden Sharav 3 (5) 0 Malta Aaron Busuttil
Centuries: Sharav: 102
Match Progress:
Group 5 Scotland Eden Sharav 3 (5) 0 Czech Republic Daniel Kohout
Centuries: Sharav: 128
Match Progress:
Group 5 Scotland Eden Sharav 3 (5) 0 Ireland David Cassidy
Group 5 Scotland Eden Sharav 3 (5) 0 Switzerland Kevin Wegmann
Group 5 Switzerland Kevin Wegmann 3 (5) 1 Czech Republic Daniel Kohout
Group 4 France Alexis Callewaert 3 (5) 0 Bulgaria Toma Tomov
Group 4 France Alexis Callewaert 3 (5) 2 Belgium Alvyn Depoorter
Group 4 England Shane Castle 3 (5) 0 Bulgaria Toma Tomov
Group 4 England Shane Castle 3 (5) 0 Switzerland Alexander Ursenbacher
Group 4 England Shane Castle 3 (5) 0 France Alexis Callewaert
Group 4 England Shane Castle 3 (5) 0 Belgium Alvyn Depoorter
Group 4 England Shane Castle 3 (5) 2 Austria Andreas Ploner
Group 4 Belgium Alvyn Depoorter 3 (5) 0 Bulgaria Toma Tomov
Group 4 Austria Andreas Ploner 3 (5) 0 Bulgaria Toma Tomov
Group 4 Austria Andreas Ploner 3 (5) 2 Switzerland Alexander Ursenbacher
Group 4 Austria Andreas Ploner 3 (5) 2 France Alexis Callewaert
Group 4 Austria Andreas Ploner 3 (5) 2 Belgium Alvyn Depoorter
Group 4 Switzerland Alexander Ursenbacher 3 (5) 0 Bulgaria Toma Tomov
Group 4 Switzerland Alexander Ursenbacher 3 (5) 1 France Alexis Callewaert
Group 4 Switzerland Alexander Ursenbacher 3 (5) 0 Belgium Alvyn Depoorter
Group 3 Bulgaria Teodor Chomovski 3 (5) 2 Romania Tudor Popescu
Group 3 Malta Brian Cini 3 (5) 0 Bulgaria Teodor Chomovski
Group 3 Malta Brian Cini 3 (5) 2 Poland Adam Stefanow
Group 3 Malta Brian Cini 3 (5) 1 Sweden Belan Sharif
Group 3 Malta Brian Cini 3 (5) 0 Croatia Tin Venos
Group 3 Malta Brian Cini 3 (5) 0 Romania Tudor Popescu
Group 3 Sweden Belan Sharif 3 (5) 2 Bulgaria Teodor Chomovski
Group 3 Sweden Belan Sharif 3 (5) 0 Croatia Tin Venos
Group 3 Sweden Belan Sharif 3 (5) 1 Romania Tudor Popescu
Group 3 England Elliot Slessor 3 (5) 0 Bulgaria Teodor Chomovski
Group 3 England Elliot Slessor 3 (5) 1 Poland Adam Stefanow
Group 3 England Elliot Slessor 3 (5) 0 Sweden Belan Sharif
Group 3 England Elliot Slessor 3 (5) 1 Malta Brian Cini
Group 3 England Elliot Slessor 3 (5) 0 Croatia Tin Venos
Group 3 England Elliot Slessor 3 (5) 0 Romania Tudor Popescu
Group 3 Poland Adam Stefanow 3 (5) 0 Bulgaria Teodor Chomovski
Group 3 Poland Adam Stefanow 3 (5) 1 Sweden Belan Sharif
Group 3 Poland Adam Stefanow 3 (5) 0 Croatia Tin Venos
Group 3 Poland Adam Stefanow 3 (5) 0 Romania Tudor Popescu
Group 3 Croatia Tin Venos 3 (5) 0 Bulgaria Teodor Chomovski
Group 3 Croatia Tin Venos 3 (5) 0 Romania Tudor Popescu
Group 2 Poland Mateusz Baranowski 3 (5) 0 Bulgaria Georgi Velichkov
Group 2 Poland Mateusz Baranowski 3 (5) 2 Austria Alexander Gauss
Group 2 Poland Mateusz Baranowski 3 (5) 0 Russia Ivan Kakovsky
Group 2 Poland Mateusz Baranowski 3 (5) 0 Czech Republic Jaroslav Tichy
Group 2 Poland Mateusz Baranowski 3 (5) 0 France Nicolas Mortreux
Group 2 Austria Alexander Gauss 3 (5) 1 Bulgaria Georgi Velichkov
Group 2 Austria Alexander Gauss 3 (5) 1 Russia Ivan Kakovsky
Group 2 Austria Alexander Gauss 3 (5) 0 Czech Republic Jaroslav Tichy
Group 2 Austria Alexander Gauss 3 (5) 0 France Nicolas Mortreux
Group 2 France Nicolas Mortreux 3 (5) 0 Russia Ivan Kakovsky
Group 2 Czech Republic Jaroslav Tichy 3 (5) 2 Russia Ivan Kakovsky
Group 2 Czech Republic Jaroslav Tichy 3 (5) 1 France Nicolas Mortreux
Group 2 Bulgaria Georgi Velichkov 3 (5) 0 Russia Ivan Kakovsky
Group 2 Bulgaria Georgi Velichkov 3 (5) 0 Czech Republic Jaroslav Tichy
Group 2 Bulgaria Georgi Velichkov 3 (5) 1 France Nicolas Mortreux
Group 2 England Joel Walker 3 (5) 0 Bulgaria Georgi Velichkov
Group 2 England Joel Walker 3 (5) 0 Austria Alexander Gauss
Group 2 England Joel Walker 3 (5) 0 Russia Ivan Kakovsky
Group 2 England Joel Walker 3 (5) 0 Czech Republic Jaroslav Tichy
Group 2 England Joel Walker 3 (5) 0 Poland Mateusz Baranowski
Group 2 England Joel Walker 3 (5) 0 France Nicolas Mortreux
Group 1 Ireland Ryan Cronin 3 (5) 0 Austria Dominik Scherübl
Group 1 Ireland Ryan Cronin 3 (5) 2 Germany Pavel Leyk
Group 1 Ireland Ryan Cronin 3 (5) 0 Cyprus Strafno Damianov
Group 1 Ireland Ryan Cronin 3 (5) 0 Lithuania Vilius Schulte-Ebbert
Group 1 England Sam Harvey 3 (5) 2 Austria Dominik Scherübl
Group 1 England Sam Harvey 3 (5) 0 Germany Pavel Leyk
Group 1 England Sam Harvey 3 (5) 2 Ireland Ryan Cronin
Group 1 England Sam Harvey 3 (5) 0 Cyprus Strafno Damianov
Group 1 England Sam Harvey 3 (5) 1 Lithuania Vilius Schulte-Ebbert
Group 1 Germany Pavel Leyk 3 (5) 1 Austria Dominik Scherübl
Group 1 Germany Pavel Leyk 3 (5) 0 Cyprus Strafno Damianov
Group 1 Austria Dominik Scherübl 3 (5) 2 Cyprus Strafno Damianov
Group 1 Austria Dominik Scherübl 3 (5) 2 Lithuania Vilius Schulte-Ebbert
Group 1 Lithuania Vilius Schulte-Ebbert 3 (5) 1 Germany Pavel Leyk
Group 1 Lithuania Vilius Schulte-Ebbert 3 (5) 1 Cyprus Strafno Damianov