2001 European Championships - Men

Status: Amateur Continental Championship
Season: 2001-2002
Dates: June 1st 2001
Qualifying dates: No qualifier dates available
Location: Latvia Unknown, Riga, Latvia
Sponsor: None
Broadcaster: None
Breaks 50s 60s 70s 80s 90s 100s Total
Amount - - - - - 16 16
Frame rate - - - - - 59.19 59.19
Note: Dates and venue tournament was held unknown. The above dates are placeholders.
Players:
Professional Amateur Total
5 51 56
Matches: 183
Frames: 947
Centuries:
Qualifiers Venue Total
0 16 16
Prize fund: GBP 0
Points scored: 0
Round Player 1 Score Player 2
Final Belgium Bjorn Haneveer 7 (13) 6 Norway Kurt Maflin
Semi-final Belgium Bjorn Haneveer 6 (11) 2 Netherlands Reind Duut
Centuries: Haneveer: 112
Match Progress:
Semi-final Norway Kurt Maflin 6 (11) 4 Netherlands Johan Oenema
Quarter-final Netherlands Reind Duut 5 (9) 4 Scotland Steven Bennie
Quarter-final Belgium Bjorn Haneveer 5 (9) 3 Wales David John
Centuries: Haneveer: 125; John: 121
Match Progress:
Quarter-final Norway Kurt Maflin 5 (9) 1 Northern Ireland Dermot McGlinchey
Quarter-final Netherlands Johan Oenema 5 (9) 2 Iceland Johannes Johannesson (II)
Last 16 Scotland Steven Bennie 5 (9) 1 Ireland Gary Hardiman
Last 16 Netherlands Reind Duut 5 (9) 2 England Craig Butler
Last 16 Belgium Bjorn Haneveer 5 (9) 2 Malta Alex Borg
Last 16 Iceland Johannes Johannesson (II) 5 (9) 2 Belgium Nicolas Dury
Last 16 Wales David John 5 (9) 0 Ireland TJ Dowling
Last 16 Norway Kurt Maflin 5 (9) 3 England Sunit Vaswani
Last 16 Northern Ireland Dermot McGlinchey 5 (9) 2 Estonia Oliver Auns
Last 16 Netherlands Johan Oenema 5 (9) 4 Finland Markku Hamalainen
Group 8 Denmark Gilbert Albersten 4 (7) 0 Switzerland Martin Schamaun
Group 8 Denmark Gilbert Albersten 4 (7) 1 Latvia Peteris Strazdins
Group 8 Malta Alex Borg 4 (7) 0 Finland Esa Kaikumaa
Group 8 Malta Alex Borg 4 (7) 0 Denmark Gilbert Albersten
Group 8 Malta Alex Borg 4 (7) 0 Switzerland Martin Schamaun
Group 8 Malta Alex Borg 4 (7) 1 Latvia Peteris Strazdins
Group 8 Malta Alex Borg 4 (7) 2 Poland Kuba Sawicki
Group 8 Finland Esa Kaikumaa 4 (7) 0 Latvia Peteris Strazdins
Group 8 Finland Esa Kaikumaa 4 (7) 2 Denmark Gilbert Albersten
Group 8 Finland Esa Kaikumaa 4 (7) 3 Poland Kuba Sawicki
Group 8 Finland Esa Kaikumaa 4 (7) 3 Switzerland Martin Schamaun
Group 8 Netherlands Johan Oenema 4 (7) 0 Denmark Gilbert Albersten
Group 8 Netherlands Johan Oenema 4 (7) 0 Poland Kuba Sawicki
Group 8 Netherlands Johan Oenema 4 (7) 0 Switzerland Martin Schamaun
Group 8 Netherlands Johan Oenema 4 (7) 0 Latvia Peteris Strazdins
Group 8 Netherlands Johan Oenema 4 (7) 1 Finland Esa Kaikumaa
Group 8 Netherlands Johan Oenema 4 (7) 3 Malta Alex Borg
Group 8 Poland Kuba Sawicki 4 (7) 0 Denmark Gilbert Albersten
Group 8 Poland Kuba Sawicki 4 (7) 0 Switzerland Martin Schamaun
Group 8 Poland Kuba Sawicki 4 (7) 0 Latvia Peteris Strazdins
Group 8 Switzerland Martin Schamaun 4 (7) 1 Latvia Peteris Strazdins
Group 7 Hungary Istvan Halasz 4 (7) 0 Latvia Indars Ascuks
Group 7 Hungary Istvan Halasz 4 (7) 1 Lithuania Mindaugas Skurvydas
Group 7 Hungary Istvan Halasz 4 (7) 1 Norway Tommy Olsen
Group 7 Finland Markku Hamalainen 4 (7) 0 Latvia Indars Ascuks
Group 7 Finland Markku Hamalainen 4 (7) 0 Poland Jarosław Kowalski
Group 7 Finland Markku Hamalainen 4 (7) 0 Lithuania Mindaugas Skurvydas
Group 7 Finland Markku Hamalainen 4 (7) 1 Hungary Istvan Halasz
Group 7 Finland Markku Hamalainen 4 (7) 2 Norway Tommy Olsen
Centuries: Hamalainen: 101
Match Progress:
Group 7 Belgium Bjorn Haneveer 4 (7) 0 Norway Tommy Olsen
Centuries: Haneveer: 101
Match Progress:
Group 7 Belgium Bjorn Haneveer 4 (7) 0 Poland Jarosław Kowalski
Group 7 Belgium Bjorn Haneveer 4 (7) 0 Lithuania Mindaugas Skurvydas
Group 7 Belgium Bjorn Haneveer 4 (7) 1 Latvia Indars Ascuks
Centuries: Haneveer: 100
Match Progress:
Group 7 Belgium Bjorn Haneveer 4 (7) 2 Finland Markku Hamalainen
Centuries: Haneveer: 105
Match Progress:
Group 7 Belgium Bjorn Haneveer 4 (7) 2 Hungary Istvan Halasz
Group 7 Poland Jarosław Kowalski 4 (7) 0 Latvia Indars Ascuks
Group 7 Poland Jarosław Kowalski 4 (7) 2 Hungary Istvan Halasz
Group 7 Poland Jarosław Kowalski 4 (7) 2 Lithuania Mindaugas Skurvydas
Group 7 Norway Tommy Olsen 4 (7) 0 Latvia Indars Ascuks
Group 7 Norway Tommy Olsen 4 (7) 1 Lithuania Mindaugas Skurvydas
Group 7 Norway Tommy Olsen 4 (7) 3 Poland Jarosław Kowalski
Group 7 Lithuania Mindaugas Skurvydas 4 (7) 3 Latvia Indars Ascuks
Group 6 Estonia Oliver Auns 4 (7) 1 Iceland Johannes Johannesson
Group 6 Estonia Oliver Auns 4 (7) 1 Russia Vassily Belkin
Group 6 Estonia Oliver Auns 4 (7) 2 France Eric le Paul
Group 6 Estonia Oliver Auns 4 (7) 2 Latvia Viktor Toropovs
Group 6 Estonia Oliver Auns 4 (7) 3 Denmark Romel Darbarodi
Group 6 Russia Vassily Belkin 4 (7) 1 Latvia Viktor Toropovs
Group 6 Scotland Steven Bennie 4 (7) 0 Russia Vassily Belkin
Group 6 Scotland Steven Bennie 4 (7) 0 Latvia Viktor Toropovs
Group 6 Scotland Steven Bennie 4 (7) 1 Estonia Oliver Auns
Group 6 Scotland Steven Bennie 4 (7) 2 Denmark Romel Darbarodi
Group 6 Scotland Steven Bennie 4 (7) 3 France Eric le Paul
Group 6 Denmark Romel Darbarodi 4 (7) 1 Latvia Viktor Toropovs
Group 6 Denmark Romel Darbarodi 4 (7) 2 Iceland Johannes Johannesson
Group 6 Denmark Romel Darbarodi 4 (7) 3 Russia Vassily Belkin
Group 6 Iceland Johannes Johannesson 4 (7) 0 Russia Vassily Belkin
Group 6 Iceland Johannes Johannesson 4 (7) 0 Latvia Viktor Toropovs
Group 6 Iceland Johannes Johannesson 4 (7) 1 France Eric le Paul
Group 6 Iceland Johannes Johannesson 4 (7) 1 Scotland Steven Bennie
Group 6 France Eric le Paul 4 (7) 0 Russia Vassily Belkin
Group 6 France Eric le Paul 4 (7) 0 Latvia Viktor Toropovs
Group 6 France Eric le Paul 4 (7) 3 Denmark Romel Darbarodi
Group 5 Wales Gareth Coppack 4 (7) 0 Sweden Mattias Wiberg
Centuries: Coppack: 117
Match Progress:
Group 5 Wales Gareth Coppack 4 (7) 0 Latvia Arturs Elsts
Centuries: Coppack: 135, 101
Match Progress:
Group 5 Wales Gareth Coppack 4 (7) 1 Guernsey Adam Shorto
Group 5 Wales Gareth Coppack 4 (7) 3 Northern Ireland Dermot McGlinchey
Centuries: Coppack: 101
Match Progress:
Group 5 Netherlands Reind Duut 4 (7) 0 Latvia Arturs Elsts
Group 5 Netherlands Reind Duut 4 (7) 0 Sweden Mattias Wiberg
Group 5 Netherlands Reind Duut 4 (7) 0 Malta Simon Zammit
Group 5 Netherlands Reind Duut 4 (7) 3 Wales Gareth Coppack
Group 5 Northern Ireland Dermot McGlinchey 4 (7) 0 Latvia Arturs Elsts
Group 5 Northern Ireland Dermot McGlinchey 4 (7) 0 Sweden Mattias Wiberg
Group 5 Northern Ireland Dermot McGlinchey 4 (7) 0 Malta Simon Zammit
Group 5 Northern Ireland Dermot McGlinchey 4 (7) 1 Guernsey Adam Shorto
Group 5 Northern Ireland Dermot McGlinchey 4 (7) 3 Netherlands Reind Duut
Group 5 Guernsey Adam Shorto 4 (7) 0 Sweden Mattias Wiberg
Group 5 Guernsey Adam Shorto 4 (7) 1 Latvia Arturs Elsts
Group 5 Guernsey Adam Shorto 4 (7) 3 Netherlands Reind Duut
Group 5 Sweden Mattias Wiberg 4 (7) 3 Latvia Arturs Elsts
Group 5 Malta Simon Zammit 4 (7) 0 Guernsey Adam Shorto
Group 5 Malta Simon Zammit 4 (7) 0 Latvia Arturs Elsts
Group 5 Malta Simon Zammit 4 (7) 0 Sweden Mattias Wiberg
Group 5 Malta Simon Zammit 4 (7) 2 Wales Gareth Coppack
Group 4 Cyprus Anthony Brabin 4 (7) 0 Lithuania Ugnius Petkjvicius
Group 4 Cyprus Anthony Brabin 4 (7) 1 Guernsey Glen le Provost
Group 4 Cyprus Anthony Brabin 4 (7) 2 Latvia Olegs Demjanous
Group 4 Ireland TJ Dowling 4 (7) 1 England Sunit Vaswani
Centuries: Dowling: 104
Match Progress:
Group 4 Ireland TJ Dowling 4 (7) 1 Cyprus Anthony Brabin
Group 4 Ireland TJ Dowling 4 (7) 1 Latvia Olegs Demjanous
Group 4 Ireland TJ Dowling 4 (7) 1 Lithuania Ugnius Petkjvicius
Group 4 Ireland TJ Dowling 4 (7) 2 Guernsey Glen le Provost
Group 4 Ireland TJ Dowling 4 (7) 2 Germany Lasse Munstermann
Group 4 Guernsey Glen le Provost 4 (7) 0 Lithuania Ugnius Petkjvicius
Group 4 Guernsey Glen le Provost 4 (7) 1 Latvia Olegs Demjanous
Group 4 Germany Lasse Munstermann 4 (7) 0 Guernsey Glen le Provost
Group 4 Germany Lasse Munstermann 4 (7) 0 Latvia Olegs Demjanous
Group 4 Germany Lasse Munstermann 4 (7) 0 Lithuania Ugnius Petkjvicius
Group 4 Germany Lasse Munstermann 4 (7) 2 Cyprus Anthony Brabin
Group 4 Lithuania Ugnius Petkjvicius 4 (7) 3 Latvia Olegs Demjanous
Group 4 England Sunit Vaswani 4 (7) 0 Cyprus Anthony Brabin
Group 4 England Sunit Vaswani 4 (7) 0 Latvia Olegs Demjanous
Group 4 England Sunit Vaswani 4 (7) 0 Lithuania Ugnius Petkjvicius
Group 4 England Sunit Vaswani 4 (7) 1 Guernsey Glen le Provost
Centuries: Vaswani: 104
Match Progress:
Group 4 England Sunit Vaswani 4 (7) 3 Germany Lasse Munstermann
Group 3 Austria Christian Hochmayer 4 (7) 0 Latvia Aleksandr Jermolajev
Group 3 Austria Christian Hochmayer 4 (7) 1 Norway Tore Skagestein
Group 3 Latvia Aleksandr Jermolajev 4 (7) 0 Norway Tore Skagestein
Group 3 Latvia Aleksandr Jermolajev 4 (7) 3 Germany Kurt Stock
Group 3 Wales David John 4 (7) 0 Latvia Aleksandr Jermolajev
Group 3 Wales David John 4 (7) 0 Switzerland Dominic Lyenhard
Group 3 Wales David John 4 (7) 0 Germany Kurt Stock
Group 3 Wales David John 4 (7) 0 Norway Tore Skagestein
Group 3 Wales David John 4 (7) 1 Austria Christian Hochmayer
Group 3 Switzerland Dominic Lyenhard 4 (7) 0 Austria Christian Hochmayer
Group 3 Switzerland Dominic Lyenhard 4 (7) 2 Latvia Aleksandr Jermolajev
Group 3 Switzerland Dominic Lyenhard 4 (7) 2 Norway Tore Skagestein
Group 3 Switzerland Dominic Lyenhard 4 (7) 3 Germany Kurt Stock
Group 3 Norway Kurt Maflin 4 (7) 0 Latvia Aleksandr Jermolajev
Group 3 Norway Kurt Maflin 4 (7) 0 Austria Christian Hochmayer
Group 3 Norway Kurt Maflin 4 (7) 0 Norway Tore Skagestein
Group 3 Norway Kurt Maflin 4 (7) 1 Switzerland Dominic Lyenhard
Group 3 Norway Kurt Maflin 4 (7) 2 Germany Kurt Stock
Centuries: Maflin: 100
Match Progress:
Group 3 Norway Kurt Maflin 4 (7) 2 Wales David John
Group 3 Germany Kurt Stock 4 (7) 0 Norway Tore Skagestein
Group 3 Germany Kurt Stock 4 (7) 2 Austria Christian Hochmayer
Group 2 Sweden Johan Eriksson 4 (7) 1 Russia Alexander Mezurow
Group 2 Sweden Johan Eriksson 4 (7) 1 Austria Hans Nimberger
Group 2 Ireland Gary Hardiman 4 (7) 0 Russia Alexander Mezurow
Group 2 Ireland Gary Hardiman 4 (7) 1 Sweden Johan Eriksson
Group 2 Ireland Gary Hardiman 4 (7) 1 Latvia Vilnis Mainulis
Group 2 Ireland Gary Hardiman 4 (7) 2 Austria Hans Nimberger
Group 2 Ireland Gary Hardiman 4 (7) 3 Scotland Michael Philbin
Group 2 Iceland Johannes Johannesson (II) 4 (7) 0 Russia Alexander Mezurow
Group 2 Iceland Johannes Johannesson (II) 4 (7) 0 Latvia Vilnis Mainulis
Group 2 Iceland Johannes Johannesson (II) 4 (7) 1 Ireland Gary Hardiman
Group 2 Iceland Johannes Johannesson (II) 4 (7) 2 Sweden Johan Eriksson
Group 2 Iceland Johannes Johannesson (II) 4 (7) 2 Scotland Michael Philbin
Group 2 Latvia Vilnis Mainulis 4 (7) 2 Russia Alexander Mezurow
Group 2 Latvia Vilnis Mainulis 4 (7) 2 Sweden Johan Eriksson
Group 2 Austria Hans Nimberger 4 (7) 0 Russia Alexander Mezurow
Group 2 Austria Hans Nimberger 4 (7) 0 Latvia Vilnis Mainulis
Group 2 Austria Hans Nimberger 4 (7) 3 Iceland Johannes Johannesson (II)
Group 2 Scotland Michael Philbin 4 (7) 0 Latvia Vilnis Mainulis
Centuries: Philbin: 102
Match Progress:
Group 2 Scotland Michael Philbin 4 (7) 0 Russia Alexander Mezurow
Group 2 Scotland Michael Philbin 4 (7) 1 Austria Hans Nimberger
Group 2 Scotland Michael Philbin 4 (7) 1 Sweden Johan Eriksson
Group 1 England Craig Butler 4 (7) 0 Cyprus Costas Konuaris
Centuries: Butler: 110
Match Progress:
Group 1 England Craig Butler 4 (7) 0 France David Gillet
Group 1 England Craig Butler 4 (7) 0 Northern Ireland David Hawthorne
Group 1 England Craig Butler 4 (7) 0 Latvia Peteris Ermansons
Group 1 England Craig Butler 4 (7) 0 Latvia Vladimir Ladin
Group 1 England Craig Butler 4 (7) 1 Belgium Nicolas Dury
Group 1 Belgium Nicolas Dury 4 (7) 0 Cyprus Costas Konuaris
Group 1 Belgium Nicolas Dury 4 (7) 0 Northern Ireland David Hawthorne
Group 1 Belgium Nicolas Dury 4 (7) 0 Latvia Peteris Ermansons
Group 1 Belgium Nicolas Dury 4 (7) 0 Latvia Vladimir Ladin
Group 1 France David Gillet 4 (7) 0 Belgium Nicolas Dury
Group 1 France David Gillet 4 (7) 0 Latvia Peteris Ermansons
Group 1 France David Gillet 4 (7) 1 Latvia Vladimir Ladin
Group 1 France David Gillet 4 (7) 2 Cyprus Costas Konuaris
Group 1 Northern Ireland David Hawthorne 4 (7) 0 France David Gillet
Group 1 Northern Ireland David Hawthorne 4 (7) 0 Latvia Peteris Ermansons
Group 1 Northern Ireland David Hawthorne 4 (7) 0 Latvia Vladimir Ladin
Group 1 Northern Ireland David Hawthorne 4 (7) 3 Cyprus Costas Konuaris
Group 1 Cyprus Costas Konuaris 4 (7) 0 Latvia Peteris Ermansons
Group 1 Cyprus Costas Konuaris 4 (7) 0 Latvia Vladimir Ladin
Group 1 Latvia Vladimir Ladin 4 (7) 3 Latvia Peteris Ermansons