1999 European Championships - Men

Status: Amateur Continental Championship
Season: 1999-2000
Dates: May 27th 1999 - June 6th 1999
Qualifying dates: No qualifier dates available
Location: Netherlands Unknown, Enschede, Netherlands
Sponsor: None
Broadcaster: None
Breaks 50s 60s 70s 80s 90s 100s Total
Amount - - - - - 6 6
Frame rate - - - - - 144 144
Note: Venue unknown.
Players:
Professional Amateur Total
2 51 53
Matches: 162
Frames: 864
Centuries:
Qualifiers Venue Total
0 6 6
Prize fund: GBP 0
Points scored: 0
Round Player 1 Score Player 2
Final Belgium Bjorn Haneveer 7 (13) 0 Wales David Bell
Semi-final Wales David Bell 6 (11) 4 Netherlands Karan Chand
Semi-final Belgium Bjorn Haneveer 6 (11) 3 England David Lilley
Quarter-final Wales David Bell 5 (9) 2 Wales Edward Davies
Quarter-final Netherlands Karan Chand 5 (9) 2 Northern Ireland Dermot McGlinchey
Quarter-final Belgium Bjorn Haneveer 5 (9) 1 Iceland Johannes Johannesson
Quarter-final England David Lilley 5 (9) 1 Netherlands Rolf de Jong
Last 16 Wales David Bell 5 (9) 2 Netherlands Johan Oenema
Last 16 Netherlands Karan Chand 5 (9) 2 Netherlands Roy Stolk
Last 16 Wales Edward Davies 5 (9) 3 Belgium Mario Geudens
Last 16 Netherlands Rolf de Jong 5 (9) 2 France Eric le Paul
Last 16 Belgium Bjorn Haneveer 5 (9) 2 Netherlands Mario Wehrmann
Last 16 Iceland Johannes Johannesson 5 (9) 1 England Andrew Norman
Last 16 England David Lilley 5 (9) 0 Netherlands Reind Duut
Last 16 Northern Ireland Dermot McGlinchey 5 (9) 4 Netherlands Raymon Fabrie
Group 8 Germany Sascha Diemer 4 (7) 0 Belgium Mario Geudens
Group 8 Germany Sascha Diemer 4 (7) 2 Austria Felix Pleschek
Group 8 Germany Sascha Diemer 4 (7) 3 Switzerland Tom Zimmermann
Group 8 Belgium Mario Geudens 4 (7) 1 Netherlands Tom Horstmann
50+ Breaks:
Geudens:

Horstmann:

Match Progress:
Group 8 Belgium Mario Geudens 4 (7) 1 Austria Felix Pleschek
Group 8 Belgium Mario Geudens 4 (7) 1 Ireland Tom Gleeson
Group 8 Belgium Mario Geudens 4 (7) 1 Switzerland Tom Zimmermann
Group 8 Belgium Mario Geudens 4 (7) 2 Netherlands Mario Wehrmann
Group 8 Ireland Tom Gleeson 4 (7) 0 Austria Felix Pleschek
Group 8 Ireland Tom Gleeson 4 (7) 0 Switzerland Tom Zimmermann
Group 8 Ireland Tom Gleeson 4 (7) 1 Germany Sascha Diemer
Group 8 Netherlands Tom Horstmann 4 (7) 0 Austria Felix Pleschek
Group 8 Netherlands Tom Horstmann 4 (7) 0 Switzerland Tom Zimmermann
Group 8 Netherlands Tom Horstmann 4 (7) 2 Germany Sascha Diemer
Group 8 Netherlands Tom Horstmann 4 (7) 2 Ireland Tom Gleeson
Group 8 Austria Felix Pleschek 4 (7) 0 Switzerland Tom Zimmermann
Group 8 Netherlands Mario Wehrmann 4 (7) 0 Austria Felix Pleschek
Group 8 Netherlands Mario Wehrmann 4 (7) 2 Ireland Tom Gleeson
Group 8 Netherlands Mario Wehrmann 4 (7) 2 Netherlands Tom Horstmann
Group 8 Netherlands Mario Wehrmann 4 (7) 2 Switzerland Tom Zimmermann
Group 8 Netherlands Mario Wehrmann 4 (7) 3 Germany Sascha Diemer
Group 7 Belgium Bjorn Haneveer 4 (7) 0 Austria Christian Hochmayer
Group 7 Belgium Bjorn Haneveer 4 (7) 0 Sweden Mattias Wiberg
Group 7 Belgium Bjorn Haneveer 4 (7) 0 Netherlands Roy Stolk
Group 7 Belgium Bjorn Haneveer 4 (7) 1 Northern Ireland Danny Kinney
Group 7 Belgium Bjorn Haneveer 4 (7) 3 Netherlands Edwin Heinsmann
Group 7 Belgium Bjorn Haneveer 4 (7) 3 Finland Ville Pasanen
Group 7 Netherlands Edwin Heinsmann 4 (7) 2 Austria Christian Hochmayer
Group 7 Netherlands Edwin Heinsmann 4 (7) 2 Sweden Mattias Wiberg
Group 7 Netherlands Edwin Heinsmann 4 (7) 3 Northern Ireland Danny Kinney
Group 7 Northern Ireland Danny Kinney 4 (7) 0 Austria Christian Hochmayer
Group 7 Northern Ireland Danny Kinney 4 (7) 0 Sweden Mattias Wiberg
Group 7 Northern Ireland Danny Kinney 4 (7) 0 Netherlands Roy Stolk
Group 7 Finland Ville Pasanen 4 (7) 0 Austria Christian Hochmayer
Group 7 Finland Ville Pasanen 4 (7) 3 Northern Ireland Danny Kinney
Group 7 Finland Ville Pasanen 4 (7) 3 Netherlands Edwin Heinsmann
Group 7 Netherlands Roy Stolk 4 (7) 1 Sweden Mattias Wiberg
Group 7 Netherlands Roy Stolk 4 (7) 2 Austria Christian Hochmayer
Group 7 Netherlands Roy Stolk 4 (7) 2 Netherlands Edwin Heinsmann
Group 7 Netherlands Roy Stolk 4 (7) 2 Finland Ville Pasanen
Group 7 Sweden Mattias Wiberg 4 (7) 0 Austria Christian Hochmayer
Group 7 Sweden Mattias Wiberg 4 (7) 2 Finland Ville Pasanen
Group 6 Netherlands Karan Chand 4 (7) 0 Finland Markku Hamalainen
Group 6 Netherlands Karan Chand 4 (7) 0 Estonia Oliver Auns
Group 6 Netherlands Karan Chand 4 (7) 0 Netherlands Rene Dikstra
Group 6 Netherlands Karan Chand 4 (7) 2 England Andrew Norman
50+ Breaks:
Chand:

Norman:

Match Progress:
Group 6 Netherlands Karan Chand 4 (7) 3 Iceland Bryngmar Valdimarsson
Group 6 Netherlands Karan Chand 4 (7) 3 Cyprus Costas Konuaris
Group 6 Netherlands Rene Dikstra 4 (7) 1 Estonia Oliver Auns
Group 6 Netherlands Rene Dikstra 4 (7) 2 Cyprus Costas Konuaris
Group 6 Finland Markku Hamalainen 4 (7) 1 Cyprus Costas Konuaris
Group 6 Finland Markku Hamalainen 4 (7) 1 Netherlands Rene Dikstra
Group 6 Finland Markku Hamalainen 4 (7) 3 Estonia Oliver Auns
Group 6 Cyprus Costas Konuaris 4 (7) 0 Estonia Oliver Auns
Group 6 England Andrew Norman 4 (7) 0 Cyprus Costas Konuaris
Group 6 England Andrew Norman 4 (7) 0 Finland Markku Hamalainen
Group 6 England Andrew Norman 4 (7) 0 Netherlands Rene Dikstra
Group 6 England Andrew Norman 4 (7) 2 Iceland Bryngmar Valdimarsson
Group 6 England Andrew Norman(Walkover) 0 (7) 0 Estonia Oliver Auns
Group 6 Iceland Bryngmar Valdimarsson 4 (7) 0 Finland Markku Hamalainen
Group 6 Iceland Bryngmar Valdimarsson 4 (7) 0 Estonia Oliver Auns
Group 6 Iceland Bryngmar Valdimarsson 4 (7) 0 Netherlands Rene Dikstra
Group 6 Iceland Bryngmar Valdimarsson 4 (7) 2 Cyprus Costas Konuaris
Group 5 Scotland Steven Bennie 4 (7) 1 France Francois Emprin
Group 5 Scotland Steven Bennie 4 (7) 2 Belgium Theo Moes
50+ Breaks:
Bennie:

Moes:

Match Progress:
Group 5 Scotland Steven Bennie 4 (7) 3 Northern Ireland Dermot McGlinchey
Group 5 Netherlands Gerrit Bij de Leij 4 (7) 0 France Francois Emprin
Group 5 Netherlands Gerrit Bij de Leij 4 (7) 2 Scotland Steven Bennie
Group 5 Netherlands Gerrit Bij de Leij 4 (7) 2 Belgium Theo Moes
Group 5 Iceland Johannes Johannesson 4 (7) 0 France Francois Emprin
Group 5 Iceland Johannes Johannesson 4 (7) 1 Netherlands Gerrit Bij de Leij
Group 5 Iceland Johannes Johannesson 4 (7) 1 Scotland Steven Bennie
Group 5 Iceland Johannes Johannesson 4 (7) 1 Belgium Theo Moes
Group 5 Northern Ireland Dermot McGlinchey 4 (7) 0 France Francois Emprin
Group 5 Northern Ireland Dermot McGlinchey 4 (7) 1 Iceland Johannes Johannesson
Group 5 Northern Ireland Dermot McGlinchey 4 (7) 2 Netherlands Gerrit Bij de Leij
Group 5 Belgium Theo Moes 4 (7) 0 France Francois Emprin
Group 5 Belgium Theo Moes 4 (7) 3 Northern Ireland Dermot McGlinchey
Group 4 Latvia Olegs Demjanous 4 (7) 2 Estonia Mikael Smuskin
Group 4 France Eric le Paul 4 (7) 0 Netherlands Johan Oenema
Group 4 France Eric le Paul 4 (7) 1 Estonia Mikael Smuskin
Group 4 France Eric le Paul 4 (7) 1 Latvia Olegs Demjanous
Group 4 France Eric le Paul 4 (7) 2 Scotland Jim Rushforth
Group 4 Netherlands Johan Oenema 4 (7) 0 Scotland Jim Rushforth
50+ Breaks:
Oenema:

Rushforth:

Match Progress:
Group 4 Netherlands Johan Oenema 4 (7) 1 Estonia Mikael Smuskin
Group 4 Netherlands Johan Oenema 4 (7) 1 Latvia Olegs Demjanous
Group 4 Netherlands Johan Oenema 4 (7) 2 Netherlands Rene van Rijsbergen
Group 4 Scotland Jim Rushforth 4 (7) 0 Estonia Mikael Smuskin
Group 4 Scotland Jim Rushforth 4 (7) 0 Latvia Olegs Demjanous
Group 4 Scotland Jim Rushforth 4 (7) 1 Netherlands Rene van Rijsbergen
Group 4 Netherlands Rene van Rijsbergen 4 (7) 0 Estonia Mikael Smuskin
Group 4 Netherlands Rene van Rijsbergen 4 (7) 1 France Eric le Paul
Group 4 Netherlands Rene van Rijsbergen 4 (7) 1 Latvia Olegs Demjanous
Group 3 Wales Edward Davies 4 (7) 0 Netherlands Bas Jansen
Group 3 Wales Edward Davies 4 (7) 0 Latvia Vladimir Sinitsin
Group 3 Wales Edward Davies 4 (7) 2 Gibraltar Peter de la Rosa
Group 3 Gibraltar Peter de la Rosa 4 (7) 2 Latvia Vladimir Sinitsin
Group 3 Netherlands Reind Duut 4 (7) 0 Netherlands Bas Jansen
Group 3 Netherlands Reind Duut 4 (7) 0 Latvia Vladimir Sinitsin
Group 3 Netherlands Reind Duut 4 (7) 1 Spain Daniel Sedo
Group 3 Netherlands Reind Duut 4 (7) 1 Wales Edward Davies
Group 3 Netherlands Reind Duut 4 (7) 2 Gibraltar Peter de la Rosa
Group 3 Netherlands Bas Jansen 4 (7) 1 Gibraltar Peter de la Rosa
Group 3 Netherlands Bas Jansen 4 (7) 1 Latvia Vladimir Sinitsin
Group 3 Netherlands Bas Jansen 4 (7) 2 Spain Daniel Sedo
Group 3 Spain Daniel Sedo 4 (7) 3 Wales Edward Davies
Group 3 Spain Daniel Sedo 4 (7) 3 Gibraltar Peter de la Rosa
Group 3 Latvia Vladimir Sinitsin(Walkover) 0 (7) 0 Spain Daniel Sedo
Group 2 Wales David Bell 4 (7) 0 Cyprus Loizos Loizides
Group 2 Wales David Bell 4 (7) 0 Poland Marek Derek
Group 2 Wales David Bell 4 (7) 0 Germany Thomas Hein
Group 2 Wales David Bell 4 (7) 0 Ukraine Veleriy Boikov
Group 2 Wales David Bell 4 (7) 1 Ireland Dave Kelly
Group 2 Wales David Bell 4 (7) 2 Netherlands Rolf de Jong
Group 2 Netherlands Rolf de Jong 4 (7) 0 Germany Thomas Hein
Group 2 Netherlands Rolf de Jong 4 (7) 0 Ukraine Veleriy Boikov
Group 2 Netherlands Rolf de Jong 4 (7) 1 Cyprus Loizos Loizides
Group 2 Netherlands Rolf de Jong 4 (7) 2 Poland Marek Derek
Group 2 Netherlands Rolf de Jong 4 (7) 3 Ireland Dave Kelly
Group 2 Poland Marek Derek 4 (7) 0 Ukraine Veleriy Boikov
Group 2 Poland Marek Derek 4 (7) 1 Cyprus Loizos Loizides
Group 2 Germany Thomas Hein 4 (7) 0 Cyprus Loizos Loizides
Group 2 Germany Thomas Hein 4 (7) 0 Ukraine Veleriy Boikov
Group 2 Germany Thomas Hein 4 (7) 3 Poland Marek Derek
Group 2 Ireland Dave Kelly 4 (7) 0 Ukraine Veleriy Boikov
Group 2 Ireland Dave Kelly 4 (7) 1 Cyprus Loizos Loizides
Group 2 Ireland Dave Kelly 4 (7) 1 Germany Thomas Hein
Group 2 Ireland Dave Kelly 4 (7) 2 Poland Marek Derek
Group 2 Cyprus Loizos Loizides 4 (7) 0 Ukraine Veleriy Boikov
Group 1 Netherlands Barry de Haas 4 (7) 3 Switzerland Thomas Fischer
Group 1 Netherlands Barry de Haas 4 (7) 3 Norway Tommy Olsen
Group 1 Netherlands Raymon Fabrie 4 (7) 0 Norway Tommy Olsen
50+ Breaks:
Fabrie:

Olsen:

Match Progress:
Group 1 Netherlands Raymon Fabrie 4 (7) 1 Netherlands Barry de Haas
Group 1 Netherlands Raymon Fabrie 4 (7) 1 Sweden Kevin Zarakani
Group 1 Netherlands Raymon Fabrie 4 (7) 1 Switzerland Thomas Fischer
Group 1 Netherlands Raymon Fabrie 4 (7) 2 Poland Kuba Sawicki
Group 1 Netherlands Raymon Fabrie 4 (7) 3 England David Lilley
Group 1 Switzerland Thomas Fischer 4 (7) 0 Norway Tommy Olsen
Group 1 England David Lilley 4 (7) 0 Sweden Kevin Zarakani
Group 1 England David Lilley 4 (7) 1 Switzerland Thomas Fischer
50+ Breaks:
Lilley:

Fischer:

Match Progress:
Group 1 England David Lilley 4 (7) 1 Norway Tommy Olsen
Group 1 England David Lilley 4 (7) 2 Netherlands Barry de Haas
Group 1 England David Lilley 4 (7) 2 Poland Kuba Sawicki
Group 1 Norway Tommy Olsen(Walkover) 0 (7) 0 Sweden Kevin Zarakani
Group 1 Poland Kuba Sawicki 4 (7) 0 Norway Tommy Olsen
Group 1 Poland Kuba Sawicki 4 (7) 1 Switzerland Thomas Fischer
Group 1 Poland Kuba Sawicki 4 (7) 3 Netherlands Barry de Haas
Group 1 Sweden Kevin Zarakani 4 (7) 0 Switzerland Thomas Fischer
Group 1 Sweden Kevin Zarakani 4 (7) 1 Netherlands Barry de Haas
Group 1 Sweden Kevin Zarakani 4 (7) 2 Poland Kuba Sawicki