2006 European Championships - Masters

Status: Amateur Continental Championship
Season: 2006-2007
Dates: June 1st 2006
Qualifying dates: No qualifier dates available
Location: Romania Unknown, Constanta, Romania
Sponsor: None
Broadcaster: None
Breaks 50s 60s 70s 80s 90s 100s Total
Amount - - - - - - -
Frame rate - - - - - - 0
Note: Dates and venue tournament was held unknown. The above dates are placeholders.
Players:
Professional Amateur Total
1 31 32
Matches: 126
Frames: 502
Centuries:
Qualifiers Venue Total
0 0 0
Prize fund: GBP 0
Points scored: 0
Round Player 1 Score Player 2
Final Finland Jyri Virtanen 6 (11) 4 Finland Kimmo Lang
Semi-final Finland Kimmo Lang 5 (9) 2 Wales Ron Jones
Semi-final Finland Jyri Virtanen 5 (9) 1 Scotland Michael Maguire
Quarter-final Wales Ron Jones 5 (9) 4 Wales John Dobson
Quarter-final Finland Kimmo Lang 5 (9) 1 Ireland Joe Delaney
Quarter-final Scotland Michael Maguire 5 (9) 4 Scotland Stephen Baillie
Quarter-final Finland Jyri Virtanen 5 (9) 4 England Alan Trigg
Last 16 Scotland Stephen Baillie 4 (7) 3 Ireland Seamus Brereton
Last 16 Ireland Joe Delaney 4 (7) 0 Germany Frank Schröder
Last 16 Wales John Dobson 4 (7) 0 Belgium Gilbert Engelbos
Last 16 Wales Ron Jones 4 (7) 0 Austria Ebrahim Baghi
Last 16 Finland Kimmo Lang 4 (7) 0 Iceland Tryggvi Erlingsson
Last 16 Scotland Michael Maguire 4 (7) 2 Latvia Sergej Sergejev
Last 16 England Alan Trigg 4 (7) 3 Romania Daniel Bontea
Last 16 Finland Jyri Virtanen 4 (7) 0 Ireland Tony Thorpe
Group 4 Romania Daniel Bontea 3 (5) 0 Cyprus Bambos Kouzis
Group 4 Romania Daniel Bontea 3 (5) 0 Poland Jacek Rudowicz
Group 4 Romania Daniel Bontea 3 (5) 0 Iceland Palmi Einarsson
Group 4 Romania Daniel Bontea 3 (5) 1 Switzerland Michel Poissonnet
Group 4 Ireland Seamus Brereton 3 (5) 0 Cyprus Bambos Kouzis
Group 4 Ireland Seamus Brereton 3 (5) 1 Poland Jacek Rudowicz
Group 4 Ireland Seamus Brereton 3 (5) 1 Iceland Palmi Einarsson
Group 4 Ireland Seamus Brereton 3 (5) 2 Romania Daniel Bontea
Group 4 Ireland Seamus Brereton 3 (5) 2 Switzerland Michel Poissonnet
Group 4 Iceland Palmi Einarsson 3 (5) 0 Poland Jacek Rudowicz
Group 4 Cyprus Bambos Kouzis 3 (5) 0 Poland Jacek Rudowicz
Group 4 Cyprus Bambos Kouzis 3 (5) 0 Iceland Palmi Einarsson
Group 4 Finland Kimmo Lang 3 (5) 0 Cyprus Bambos Kouzis
Group 4 Finland Kimmo Lang 3 (5) 0 Romania Daniel Bontea
Group 4 Finland Kimmo Lang 3 (5) 0 Poland Jacek Rudowicz
Group 4 Finland Kimmo Lang 3 (5) 0 Iceland Palmi Einarsson
Group 4 Finland Kimmo Lang 3 (5) 0 Ireland Seamus Brereton
Group 4 Finland Kimmo Lang 3 (5) 2 Switzerland Michel Poissonnet
Group 4 Switzerland Michel Poissonnet 3 (5) 0 Iceland Palmi Einarsson
Group 4 Switzerland Michel Poissonnet 3 (5) 1 Cyprus Bambos Kouzis
Group 4 Switzerland Michel Poissonnet 3 (5) 1 Poland Jacek Rudowicz
Group 4 England Alan Trigg 3 (5) 0 Cyprus Bambos Kouzis
Group 4 England Alan Trigg 3 (5) 0 Poland Jacek Rudowicz
Group 4 England Alan Trigg 3 (5) 0 Iceland Palmi Einarsson
Group 4 England Alan Trigg 3 (5) 1 Romania Daniel Bontea
Group 4 England Alan Trigg 3 (5) 1 Switzerland Michel Poissonnet
Group 4 England Alan Trigg 3 (5) 1 Ireland Seamus Brereton
Group 4 England Alan Trigg 3 (5) 2 Finland Kimmo Lang
Group 3 Scotland Stephen Baillie 3 (5) 0 Iceland Tryggvi Erlingsson
Group 3 Scotland Stephen Baillie 3 (5) 1 Northern Ireland John McIntyre
Group 3 Scotland Stephen Baillie 3 (5) 1 Switzerland Mohanraj Sivasubramaniam
Group 3 Scotland Stephen Baillie 3 (5) 1 Netherlands Richard Tijssen
Group 3 Scotland Stephen Baillie 3 (5) 2 Ireland Joe Delaney
Group 3 Ireland Joe Delaney 3 (5) 0 Latvia Sergej Sergejev
Group 3 Ireland Joe Delaney 3 (5) 1 Northern Ireland John McIntyre
Group 3 Ireland Joe Delaney 3 (5) 1 Switzerland Mohanraj Sivasubramaniam
Group 3 Ireland Joe Delaney 3 (5) 1 Netherlands Richard Tijssen
Group 3 Ireland Joe Delaney 3 (5) 1 Iceland Tryggvi Erlingsson
Group 3 Iceland Tryggvi Erlingsson 3 (5) 0 Switzerland Mohanraj Sivasubramaniam
Group 3 Iceland Tryggvi Erlingsson 3 (5) 1 Netherlands Richard Tijssen
Group 3 Iceland Tryggvi Erlingsson 3 (5) 1 Latvia Sergej Sergejev
Group 3 Northern Ireland John McIntyre 3 (5) 2 Latvia Sergej Sergejev
Group 3 Northern Ireland John McIntyre 3 (5) 2 Iceland Tryggvi Erlingsson
Group 3 Latvia Sergej Sergejev 3 (5) 0 Scotland Stephen Baillie
Group 3 Latvia Sergej Sergejev 3 (5) 1 Switzerland Mohanraj Sivasubramaniam
Group 3 Latvia Sergej Sergejev 3 (5) 1 Netherlands Richard Tijssen
Group 3 Netherlands Richard Tijssen 3 (5) 1 Switzerland Mohanraj Sivasubramaniam
Group 3 Netherlands Richard Tijssen 3 (5) 2 Northern Ireland John McIntyre
Group 2 Netherlands Rene de Jong 3 (5) 0 Romania Andreica Grigore
Group 2 Israel Sahul Eliyau 3 (5) 0 Romania Andreica Grigore
Group 2 Israel Sahul Eliyau 3 (5) 0 Ireland Kevin Monroe
Group 2 Israel Sahul Eliyau 3 (5) 2 Netherlands Rene de Jong
Group 2 Belgium Gilbert Engelbos 3 (5) 0 Romania Andreica Grigore
Group 2 Belgium Gilbert Engelbos 3 (5) 0 Netherlands Rene de Jong
Group 2 Belgium Gilbert Engelbos 3 (5) 0 Israel Sahul Eliyau
Group 2 Belgium Gilbert Engelbos 3 (5) 1 Wales Dean Thomas
Group 2 Belgium Gilbert Engelbos 3 (5) 2 Germany Frank Schröder
Group 2 Belgium Gilbert Engelbos 3 (5) 2 Ireland Kevin Monroe
Group 2 Wales Ron Jones 3 (5) 0 Romania Andreica Grigore
Group 2 Wales Ron Jones 3 (5) 0 Wales Dean Thomas
Group 2 Wales Ron Jones 3 (5) 0 Germany Frank Schröder
Group 2 Wales Ron Jones 3 (5) 0 Belgium Gilbert Engelbos
Group 2 Wales Ron Jones 3 (5) 0 Finland Jyri Virtanen
Group 2 Wales Ron Jones 3 (5) 0 Netherlands Rene de Jong
Group 2 Wales Ron Jones 3 (5) 0 Israel Sahul Eliyau
Group 2 Wales Ron Jones 3 (5) 2 Ireland Kevin Monroe
Group 2 Ireland Kevin Monroe 3 (5) 0 Romania Andreica Grigore
Group 2 Ireland Kevin Monroe 3 (5) 1 Wales Dean Thomas
Group 2 Ireland Kevin Monroe 3 (5) 1 Netherlands Rene de Jong
Group 2 Germany Frank Schröder 3 (5) 0 Romania Andreica Grigore
Group 2 Germany Frank Schröder 3 (5) 0 Netherlands Rene de Jong
Group 2 Germany Frank Schröder 3 (5) 0 Israel Sahul Eliyau
Group 2 Germany Frank Schröder 3 (5) 1 Wales Dean Thomas
Group 2 Germany Frank Schröder 3 (5) 2 Ireland Kevin Monroe
Group 2 Wales Dean Thomas 3 (5) 0 Netherlands Rene de Jong
Group 2 Wales Dean Thomas 3 (5) 1 Romania Andreica Grigore
Group 2 Wales Dean Thomas 3 (5) 1 Israel Sahul Eliyau
Group 2 Finland Jyri Virtanen 3 (5) 0 Romania Andreica Grigore
Group 2 Finland Jyri Virtanen 3 (5) 0 Belgium Gilbert Engelbos
Group 2 Finland Jyri Virtanen 3 (5) 0 Netherlands Rene de Jong
Group 2 Finland Jyri Virtanen 3 (5) 0 Israel Sahul Eliyau
Group 2 Finland Jyri Virtanen 3 (5) 1 Ireland Kevin Monroe
Group 2 Finland Jyri Virtanen 3 (5) 2 Germany Frank Schröder
Group 1 Austria Ebrahim Baghi 3 (5) 0 Romania Marcel Bera
Group 1 Austria Ebrahim Baghi 3 (5) 1 Wales John Dobson
Group 1 Austria Ebrahim Baghi 3 (5) 1 Ireland Tony Thorpe
Group 1 Austria Ebrahim Baghi 3 (5) 2 Belgium Van Hasten Angelino
Group 1 Germany Thomas Beil 3 (5) 0 Austria Ebrahim Baghi
Group 1 Germany Thomas Beil 3 (5) 0 Romania Marcel Bera
Group 1 Germany Thomas Beil 3 (5) 2 Belgium Van Hasten Angelino
Group 1 Wales John Dobson 3 (5) 0 Romania Marcel Bera
Group 1 Wales John Dobson 3 (5) 0 Germany Thomas Beil
Group 1 Wales John Dobson 3 (5) 1 Ireland Tony Thorpe
Group 1 Wales John Dobson 3 (5) 1 Latvia Vladimir Sinitsin
Group 1 Wales John Dobson 3 (5) 2 Belgium Van Hasten Angelino
Group 1 Belgium Van Hasten Angelino 3 (5) 0 Romania Marcel Bera
Group 1 Belgium Van Hasten Angelino 3 (5) 0 Latvia Vladimir Sinitsin
Group 1 Scotland Michael Maguire 3 (5) 0 Austria Ebrahim Baghi
Group 1 Scotland Michael Maguire 3 (5) 0 Romania Marcel Bera
Group 1 Scotland Michael Maguire 3 (5) 0 Germany Thomas Beil
Group 1 Scotland Michael Maguire 3 (5) 0 Belgium Van Hasten Angelino
Group 1 Scotland Michael Maguire 3 (5) 0 Latvia Vladimir Sinitsin
Group 1 Scotland Michael Maguire 3 (5) 1 Wales John Dobson
Group 1 Scotland Michael Maguire 3 (5) 2 Ireland Tony Thorpe
Group 1 Latvia Vladimir Sinitsin 3 (5) 0 Romania Marcel Bera
Group 1 Latvia Vladimir Sinitsin 3 (5) 1 Austria Ebrahim Baghi
Group 1 Latvia Vladimir Sinitsin 3 (5) 2 Germany Thomas Beil
Group 1 Ireland Tony Thorpe 3 (5) 0 Romania Marcel Bera
Group 1 Ireland Tony Thorpe 3 (5) 0 Belgium Van Hasten Angelino
Group 1 Ireland Tony Thorpe 3 (5) 0 Latvia Vladimir Sinitsin
Group 1 Ireland Tony Thorpe 3 (5) 2 Germany Thomas Beil